I coronavirusets fotspår sprider sig ovisshet och oro. Det kan gälla allt från sjukdom och arbetslöshet till mer vardagliga saker, som problem med att jobba hemma. Det här är något ICA Försäkring märkt av i kontakten med kunderna.
– Vi märker tydligt att det finns en ökad oro hos våra kunder, både kring praktiska saker som inställda resor till vad som kommer ske i samhället och vilka effekter coronaviruset kommer att få på ekonomin, säger Caroline Farberger, VD på ICA Försäkring.
BlueCall erbjuder samtalsstöd via sin app till ICA Försäkrings försäkringskunder, till exempel för att hantera ekonomisk stress eller andra orosmoment i vardagen. BlueCall har omfattande erfarenhet att hjälpa människor som mår dåligt på grund av stress och oro. Där tycker man att det är naturligt att många känner sig oroliga just nu.
– Oroskänslor i tider av kris och ovisshet uppkommer ofta på grund av att vi är rädda för att tappa kontrollen. Istället för att fokusera på det du inte har någon kontroll över, tänk över vad du faktiskt kan kontrollera! Genom att använda några enkla knep kan du faktiskt ta kontrollen över oron och hantera den på ett bättre sätt, säger Deborah Mühlrad, chefsterapeut på BlueCall.
På ICA Försäkring tar man coronaviruset på största allvar, följer noga informationen från myndigheter och har satt in olika åtgärder för att hindra smittspridning på jobbet. Samtidigt är det viktigt att fortsätta arbetet ”som vanligt”.
– För både mina medarbetares och våra kunders skull är det viktigt att vi håller igång verksamheten som vanligt, så gott det går. I min egen vardag ägnar jag mycket tid åt att hålla kontakten med alla kollegor så mycket som möjligt, så att vi kan behålla den sociala gemenskapen även när vi inte kan träffas fysiskt lika ofta, resonerar Caroline Farberger.
Om du känner att stressen för coronakrisen gör det svårare att fungera i vardagen kan du prova Deborah Mühlrads verktyg för att hantera din oro.
Deborahs 3 bästa tips för att återfå kontrollen över oron
1. Begränsa nyhetskonsumtionen
Exponera dig inte för överflödig nyhetskonsumtion. Ett riktmärke kan vara att endast kolla nyheterna eller information från myndigheterna 30 minuter per dag (morgon, eftermiddag, kväll).
2. Avbryt oro och ältande
Testa tvåminutersregeln. Om du har lagt två minuter på att fundera över corona så kan du fråga dig själv om du har kommit till någon ny insikt eller löst ett problem. Om svaret är nej är det dags att bryta ältandet genom att göra något annat, till exempel ta en promenad, lyssna på musik eller ringa en vän.
3. Rutiner är A och O
Tänk på att fortsätta med dina dagliga rutiner även om du kanske arbetar hemma eller på annat sätt. Att upprätthålla rutiner är otroligt viktigt för att vi inte ska bli nedstämda. Det hjälper mot stress och ångest. Fortsätt att göra det som du mår bra av, till exempel äta, träna och sova på regelbundna tider.